Moda na ekologię - eko meble w Twoim domu

Ekologia to słowo, na które część z nas ma już wręcz alergię i my nie ufa, ponieważ korzysta się z niego w sposób instrumentalny i często mocno naciągany. Prawdziwie przyjazne środowisku produkty czasami dość ciężko jest znaleźć, ponieważ trzeba im się bliżej przyjrzeć, by odpowiednio je zidentyfikować. Kiedy kupujemy meble, problem jest wyjątkowo skomplikowany.

Wszystko jest ekologiczne - meble też

Niektórzy producenci przekonują nas, że mebel ekologiczny to mebel plastikowy, bo przy jego produkcji nie ucierpiało żadne drzewo. Inne firmy idą w zupełnie innym kierunku i informują nas, że ich meble jak najbardziej produkowane są z drewna i właśnie dlatego są ekologiczne, ponieważ jest to materiał naturalny i dlatego zupełnie niegroźne dla człowieka. Nieważne jaka jest dokładnie interpretacja danej firmy, byle tylko był przedrostek Eko przy nazwie ich produktów. Często też pojawia się przymiotnik „ekologiczny” i właściwie nie wiemy dlaczego. Do tego dochodzi oczywiście odpowiednie opakowanie i cały image firmy.

Kilka pytań podstawowych, by być eko
Wybierając się na zakupy mebli, musimy zadać sobie kilka pytań:
- czy naprawdę ten mebel jest nam potrzebny?
- a może ktoś znajomy taki mebel już ma i nam go odsprzeda?
- na jak długo kupujemy ten mebel?
- czy mebel nie ma jakichś substancji toksycznych dla nas i dla środowiska (np. toksyczne środki konserwujące)?
- czy całość, łącznie z opakowaniem, jest biodegradowalna?
- czy produkcja była bezpieczna dla środowiska?
- czy transport był ekologiczny?

Pytania tego typu można by oczywiście mnożyć, ale te są zdecydowanie najważniejsze. Odpowiedź na nie będzie już problemem samym w sobie.

Meble ekologiczne - najważniejsze są szczegóły

W rzeczywistości o tym, czy meble są realnie ekologiczne, decydują drobne szczegóły. Jednym z nich jest rodzaj kleju, z jakiego korzysta się do sklejania wszystkich elementów. Powinien to być tak zwany klej biały, ponieważ jest on wolny od silnie toksycznego formaldehydu, który skutecznie zapobiega przed rozklejaniem się elementów, ale morduje wszystkie żywe organizmy, z którymi wejdzie w kontakt. 

Kolejna kwestia to lakiery, jakie zabezpieczają drewno. Tanie i skuteczne są lakiery syntetyczne, ale ich produkcja i wykorzystanie są bardzo szkodliwe da środowiska. Lepsze są olejki naturalne i na przykład specjalnie przygotowany olej rzepakowy. Oleje naturalne zwykle przeciętnie radzą sobie z zabezpieczaniem samych powierzchni, ale ochronią je przed wnikaniem wilgoci i innych podobnych szkodliwych substancji.

W dalszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, jakie surowce zostały wykorzystane do wykonania tapicerki i wszelkiego rodzajów tekstyliów. Naprawdę ekologiczne są tylko te meble, które wykorzystują naturalne substancje. Są one ważne dla naszego zdrowia oraz dla środowiska naturalnego. Nawet jednak naturalne materiały mogą być skażone nienaturalnymi substancjami. Na przykład barwniki azotowe, które skutecznie chronią przed ogniem i molami, są niestety niebezpieczne dla natury. O takie informacje trzeba dopytać, ale pamiętajmy, że sprzedawca nie jest tutaj najbardziej wiarygodnym źródłem informacji.

ul. Nowalijska 3, 35-969 Kraków

515-216-845

kontakt@eaf.com.pl