Jak dbać o rolety okienne

Oczywiście rolety materiałowe to obecnie często wykorzystywane rozwiązanie i chyba każdy się z tym zgodzi. Żeby jednak dobrze się prezentowały będzie trzeba odpowiednio o nie dbać. Jeśli je regularnie i dobrze czyścimy to będą dobrze funkcjonować i estetycznie będą odpowiednio wyglądały. Rolety wykonuje się obecnie z różnych tkanin, które będą reagować na wodę czy detergenty. Zanim więc w ogóle jakieś kroki podejmiemy w kierunku czyszczenia rolety warto dobrze sprawdzić jaką propozycję konserwacji daje nam producent, ponieważ to będzie dla nas najlepsza wskazówka. Czym czyścić rolety? Jeśli chcemy o nie dbać to najważniejsze będzie robić to regularnie.

Warto dążyć do tego, by nigdy nie dopuszczać do sytuacji, w której zabrudzenia będą już znaczące. Regularnie można rolety odkurzać przy delikatnej sile ssącej. Jeśli kurzu nie ma wiele można użyć wałka z warstwą klejącą, który bez problemy zanieczyszczenia zbierze. Można także stosować chętnie wybieraną metodę opartą na mokrej ściereczce, ale oczywiście ma być ona bardziej wilgotna niż mokra, woda nie może z niej kapać. Co jakiś czas warto także starannie wycierać wszystkie mechanizmy rolet, ponieważ dzięki temu nie dojdzie do ich zabrudzania uniemożliwiającego normalną pracę.

Co jednak zrobić, jeśli na rolecie pojawią plamy lub inne brudne ślady? W tej sytuacji raczej trudno będzie poradzić sobie bez detergentów. Najczęściej sama woda może tylko rozetrzeć taką plamę. Zawsze pamiętać trzeba, że roleta wystawiona jest na słońce a to sprawia, że zacieki zawsze będzie tam dobrze widać. Można spróbować usuwanie małych plam wykonać gumką do ścierania, przy większych wybieramy delikatny środek czyszczący taki jak mydło czy płyn do naczyń. Następnie staramy się delikatnie wcierać środek w taką plamę, tak by usunąć ją w miarę możliwości bez moczenia i pocierania innych części rolety. Wszystko robimy tak, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia materiału.

Na koniec suszymy starannie rolet i zostawiamy rozwiniętą, by sama do końca wyschła. Jak czyścić rolety rzymskie? Rolety rzymskie najczęściej przygotowywane są z bardziej wytrzymałych tkanin, dlatego tutaj możliwe będzie ich pranie czy też czyszczenie chemiczne z użyciem mocniejszych środków. Błędy popełniane przy czyszczeniu rolet Przy czyszczeniu rolet musimy uważać, by nie dochodziło do deformowania materiału, ponieważ wtedy roleta nie będzie spełniała dobrze swoich zadań. Nie może więc dochodzić do sytuacji, w której będzie się używało bardzo mokrych gąbek ponieważ dojdzie do mocnego zmoczenia rolety i wtedy prawdopodobnie do odkształceń. Uważamy także na żrące środki czyszczące, które mogą doprowadzić do zniszczenia materiału przez jego przebarwienie a czasami nawet dziurę.

ul. Nowalijska 3, 35-969 Kraków

515-216-845

kontakt@eaf.com.pl