Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka – co lepsze?

Wiertarki i wiertarko-wkrętarki to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością. Są niezwykle przydatne, toteż nie może ich zabraknąć w żadnym z domu. Który ze sprzętów jest jednak lepszy i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Które narzędzie wybrać?

Porównując obydwa urządzenia, nie można nie zauważyć, iż wiertarki charakteryzują się większą mocą. Są również bardziej wszechstronne i umożliwiają wiercenie otworów nawet w twardych materiałach. Sprawdzą się w rękach nie tylko fachowca, ale również amatora czy też wielbiciela majsterkowania. Co więcej, zwykle wyposażone są w funkcję zmiany kierunku obrotów, dzięki której możliwe jest nie tylko wkręcanie wkrętów, ale również ich wykręcanie.

Wiertarka

Zalety

Wady

wyższa moc

wyższa cena

większa wszechstronność – możliwość wiercenia w twardych materiałach

spora waga

więcej funkcji (wiercenie, wkręcanie, wykręcanie)

mniejsza mobilność z uwagi na wagę, gabaryty i obecność kabla zasilającego (na rynku dostępne są również wiertarki akumulatorowe, ale są one rzadziej wybierane)

Wiertarko-wkrętarka ma natomiast niższą moc. Jest za to lżejsza, bardziej poręczna i charakteryzuje się większą mobilnością. Zwykle bowiem klienci sięgają po wariant akumulatorowy, który pozwala na pracę, nawet jeśli w pobliżu nie ma źródła zasilania. Decydując się na wiertarko-wkrętarkę, musimy mieć na uwadze jednak konieczność systematycznego ładowania sprzętu.

Z uwagi na niewielką wagę oraz kompaktowe rozmiary nie męczymy się zanadto, wykonując otwory wiertarko-wkrętarką. Sprawdza się ona doskonale podczas pracy w trudno dostępnych miejscach. Niższa moc sprawia jednak, że jest ona dostosowana do prac w miękkich materiałach.

Wiertarko-wkrętarka

Zalety

Wady

niższa cena

niższa moc

mała waga

konieczność ładowania sprzętu

większa mobilność

ograniczone możliwości – zwykle praca z miękkimi materiałami

To, na jakie urządzenie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeżeli szukamy lekkiego i poręcznego urządzenia do niezbyt skomplikowanych prac, wówczas zdecydujmy się na wiertarko-wkrętarkę. Gdy zaś potrzebujemy bardziej profesjonalnego sprzętu, który pozwoli na wiercenie w twardych materiałem, dobrym rozwiązaniem będzie wiertarka, i to z udarem.

Jaka wiertarka sprawdzi się najlepiej?

Jaka wiertarka sprawdzi się najlepiej? Decydując się na zakup wiertarki, warto sprawdzić następujące parametry techniczne sprzętu:

  • rodzaj zasilania – na rynku dostępne są dwa główne typy wiertarek: elektryczne (zasilane z sieci) oraz rzadziej wybierane modele akumulatorowe,
  • moc – im jest ona wyższa, tym większą średnicę może mieć zastosowane wiertło i w twardszych materiałach możemy wiercić,
  • moment obrotowy – determinuje skuteczność wiertarki. Im ma on większą wartość, tym twardsze materiały mogą być poddawane obróbce,
  • maksymalna średnica wiercenia – pozwala nam odpowiednio dobrać wiertło. Jest zależna od tego, w jakim materiale będziemy wykonywać otwór,
  • prędkość obrotowa – im jest ona większa, tym mniej czasu zajmuje nam wywiercenie otworu.

Jaka wkrętarka będzie dobrym wyborem?

Jaka wkrętarka będzie dobrym wyborem? Na rynku oprócz wiertarek i wiertarko-wkrętarek znaleźć możemy także wkrętarki. Są to urządzenia lekkie, poręczne i mobilne. Mają jednak ograniczoną moc i są mniej uniwersalne. Z uwagi jednak na swoje kompaktowe rozmiary cieszą się sporym zainteresowaniem. Można je z powodzeniem wykorzystać do niezbyt skomplikowanych prac i nie ma żadnych problemów z ich przechowywaniem, nawet jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca na narzędzia.

Wybierając wkrętarkę, warto zwrócić uwagę na te same parametry techniczne co w przypadku wiertarki, przy czym należy pamiętać, iż będą one nieco słabsze. Podczas zakupów należy również sprawdzić jakość wykonania obudowy, a także dodatkowe wyposażenie, które zwiększy funkcjonalność sprzętu.

Odpowiedź na pytanie, które z wyżej wymienionych narzędzi jest lepsze, nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od naszych potrzeb i zakresu oraz stopnia trudności prac, do jakich sprzęt będzie wykorzystywany. Nie ma co ukrywać, iż dla przeciętnego użytkownika znaczenie ma również cena. Warto zatem szukać sprzętu, który oferuje korzystny stosunek ceny do jakości.

Materiał zewnętrzny

ul. Nowalijska 3, 35-969 Kraków

515-216-845

kontakt@eaf.com.pl